Вимоги безпеки до металообробних верстатів
Робота під час обробки металевих деталей пов'язана з підвищеним ризиком для здоров'я та життя. Саме тому оператори металообробних верстатів повинні бути особливо уважними, досконало знати правила техніки безпеки.
Правила використання захисних пристроїв
Для захисту оператора від стружки, дрібних шматочків металу та змащувально-охолоджувальної рідини важливо використовувати захисні пристрої, що огороджують зону обробки. Захисні пристрої обираються таким чином, щоби вони не перешкоджали роботі верстата, не викликали незручностей в процесі роботи, прибиранні. Обов'язкова вимога до захисних пристроїв — кріплення має бути надійним, не допускати випадкового відкривання.
Загальні вимоги щодо техніки праці на металообробних верстатах
Деталі, котрі обробляються на верстаті, обов'язково встановлюються у відповідні затискачі (лещата, кондуктори). Затискачі своєю чергою закріплюються на плиті верстата.
Також обов'язковими мають бути пристрої, що повертають шпиндель у початкове положення. За відсутності цього пристрою фіксувати та знімати деталі можна лише після повного вимкнення верстата.
Фіксувати чи виймати свердло зі шпинделя можна також після повного обертання та вимкнення шпинделя.
Не менш важливі правила поводження з верстатами:
- Після висвердлювання отворів утворюється стружка — її потрібно видаляти гідравлічним способом, або ж за допомогою магнітів, металевих гачків. Робити це дозволяється також після повного зупинення верстата.
- Не можна використовувати на верстаті інструменти з забитими чи спрацьованими конусами та хвостовиками.
- Не можна перевіряти рукою гостроту різального краю інструмента.
- Не можна знижувати температуру свердла мокрою ганчіркою.
Важливо: на поверхнях захисних кожухів, а також самих верстатів, органів керування, не повинно бути гострих країв та задирок.
Безпека роботи з деталями
Якщо планується робота зі складальними одиницями та деталями, вагою понад 16 кілограмів, на них повинні бути отвори, рим-болти, припливи. Це необхідно для безпечного підіймання та переміщення у процесі монтажу, демонтажу.
Верстати, на котрих обробляються заготовки вагою понад 8 кілограмів, а також інструменти та пристосування вагою понад 20 кілограмів, оснащуються підйомними пристроями індивідуального типу. Такий пристрій має утримувати вантаж в різних положеннях, навіть при раптовому припиненні подачі електроенергії.
Для окремих верстатів висуваються окремі стандарти безпеки щодо захисних пристроїв.
Токарні верстати використовуються захисні пристрої, товщина котрих збільшується не менш аніж у два рази. Оглядові вікна в захисних пристроях виготовляються з прозорого матеріалу, в декілька шарів.
На пруткових верстатах, по всій довжині прутків, монтуються шумопоглинаючі огородження.
Поздовжньо-стругальні верстати оснащуються гальмовими й пружно-обмежувальними пристроями — вони запобігають небезпеці при викиді столу, виході із зачепленням з приводним елементом.
На абразивно-відрізних верстатах передбачається можливість встановлення спеціальних відсмоктувачів для видалення продуктів різання.
Особливої уваги потребують шліфувальні верстати — вони повинні оснащуватися захисним кожухом підвищеної надійності. Це забезпечує його утримання на місці, при раптовому розриві круга. На шліфувальних верстатах, котрі працюють зі швидкістю 60 м/с та більше, встановлюється захисний пристрій, котрий повністю закриває зону обробки.
Стрічкові пили для різання металу огороджують, лишаючи відкритою лише робочу частину. Захисний пристрій огинає шківи, через які рухається стрічка, при цьому шків додатково потрібно огородити з бічних сторін.
На верстати стругального типу встановлюються захисні пристрої, котрі огороджують зони руху стола чи повзуна, котрі виходять за межі верстата.
Додаткові відповіді на питання стосовно безпеки роботи на металообробних верстатах, а також їх замовлення, вам нададуть спеціалісти компанії «ДИС ГРУП».
- Автомат поздовжнього точіння TCKZ-20C4: переваги та особливостіВерстати з числовим програмним керуванням повсюдно використовуються на виробництві, адже допомагають значно пришвидшити всі робочі процеси, зменшити кількість дефектів. Застосування верстатів з ЧПК знижує ризики людського фактора, похибки на виробництві, допомагає створювати деталі в серійному виробництві.Автомат поздовжнього точіння TCKZ-20C4: переваги та особливості
- У чому різниця між токарним і фрезерним верстатом?Токарний та фрезерний верстат — два основні різновиди машин, що використовуються на виробництві. Обидва типи верстатів передбачають використання різальних інструментів для виготовлення деталей потрібної форми. Проте токарні та фрезерні верстати мають унікальні відмінності. Отже, в чому полягає принципова різниця між цими групами верстатів.У чому різниця між токарним і фрезерним верстатом?